fbpx

W porównaniu do tradycyjnych robotów przemysłowych, koboty cechują się znacznie szerszym spektrum możliwych aplikacji. Stopniowo zapoznając się z produktem, użytkownik zdaje sobie sprawę, że jest to „jedna maszyna do wielu zastosowań”. Cobot ELITE, wyróżniający się takimi cechami jak Bezpieczeństwo, Łatwość użycia, Elastyczność i Wydajność, szybko staje się liderem branży oraz wyznacza nowe standardy na rynku międzynarodowym.

01 Wprowadzenie

Gaotong Machinery, nasz dzisiejszy klient, działa w branży od 25 lat. Zakład ten skupia się na produkcji i obróbce metalowych elementów do klimatyzatorów domowych, akcesoriów dla kolei dużych prędkości oraz elementów do wyposażenia medycznego. Producent ten posiada bogate doświadczenie i zaplecze technologiczne, jest powszechnie szanowany przez klientów za dokładność obróbki i wysoką jakość. Ostatnimi laty zakład bacznie obserwuje najnowsze trendy i dąży do automatyzacji produkcji. W 2002 roku zakład sprowadził pierwszą wykrawarkę CNC AMADA z Japonii i od tamtego czasu zwiększa nakłady na urządzenia do automatyzacji. Wraz z dojrzewaniem technologii zastosowań robotów robotycznej, zakład wprowadził sześcioosiowe roboty przemysłowe do urządzeń spawalniczych i zastosował rozwiązanie automatyzacji z sześcioosiowymi robotami manipulacyjnymi w 2014 roku.

02 Problematyczne zagadnienia

Ze względu na wzrost potrzeb personalizacji ze strony klienta, linia produkcyjna Gaotong Machinery mierzy się z wyzwaniami związanymi z produkcją małoseryjną i asortymentowo zróżnicowaną. Jednakże, w procesie produkcyjnym, tradycyjne sześcioosiowe roboty przemysłowe często zwalniają postęp produkcji ze względu na długi cykl narządów. Z tego względu zakład musi utrzymać stanowisko operatora i uwzględnić elastyczność obsługi ręcznej. Wprowadzenie takiego rozwiązania umożliwia zakładowi spełnienie wymogów realizacji zamówień poprzez zmianę układu istniejącej linii produkcyjnej z minimalną częstotliwością.

02 Rozwiązanie

Klient zastosował rozwiązanie z cobotem ELITE EC66 o udźwigu 6 kg, by zastąpić aplikację z tradycyjnymi sześcioosiowymi robotami przemysłowymi, co znacznie poprawiło wydajność produkcji. Porównano także coboty ELITE z tradycyjnymi sześcioosiowymi robotami przemysłowymi i okazało się, iż w ogólnym rozrachunku coboty nie są znacznie wolniejsze od tradycyjnych robotów przemysłowych, a bywają nawet istotnie szybsze w przypadku obróbki niektórych elementów. Ponadto, za sprawą prostego montażu/demontażu oraz łatwości programowania, możliwe jest swobodne przełączanie cobotów między różnymi urządzeniami i liniami produkcyjnymi, umożliwiając wprowadzenie ich do eksploatacji w krótkim czasie. W świecie, gdzie czas to pieniądz, coboty ELITE Robots zyskały aprobatę naszych klientów. Dostrzegając wygodę stosowania cobotów ELITE, klient dodatkowo wprowadził je w zakresie wykonywania gwintów, by zautomatyzować kolejne zadanie. Pomimo występowania nawet 121 otworów do obróbki, coboty ELITE wykonują to zadanie szybko i bez błędów, co istotnie redukuje wskaźnik odrzutów. Klient połączył tradycyjne roboty przemysłowe z cobotami ELITE, by stworzyć układ alternatywnej linii produkcyjnej. W przyszłości coboty ELITE, zostaną zastosowane do przenoszenia pojedynczych detali o masie do 15 kg, a tradycyjne roboty przemysłowe będą stosowane do załadunku i rozładunku oraz manipulacji większymi i cięższymi przedmiotami. Szybki rozwój przemysłu produkcyjnego promuje wymagania stawiane przez klienta, przez co konieczne było stworzenie cobotów zdolnych do stałej współpracy z pracownikiem. Wraz z eksperckim podejściem do obsługiwanych branż ELITE Robots tworzy zrównoważoną sieć korzyści w zakładach swoich klientów.