fbpx

01 Wprowadzenie

Producent elektroniki 3C ODM z Jiaxing wystosował zapytanie, mające na celu zastosowanie robotów współpracujących w istniejących liniach produkcyjnych w celu poprawy wydajności produkcji. Odmiennie od branży motoryzacyjnej, w porównaniu do „bezpieczeństwa robotów”, użytkownicy w firmach produkujących elektronikę 3C kładą większy nacisk na „tempo” i „dokładność”, wierząc, że są to podstawowe powody dla wdrożenia robotów.
Linia produkcyjna klienta cechuje się stosunkowo niską automatyzacją, wymaga dużych nakładów pracy, obejmuje wiele rodzajów produktów odlewanych oraz krótki cykl żywotności produktu. Klient chce pilnie ograniczyć personel i zwiększyć wydajność poprzez automatyzację. Wybrał proces laserowego grawerowania obudów w celu zastąpienia ludzi robotami.

02 Problematyczne zagadnienia

Każda osoba jest odpowiedzialna za załadunek i rozładunek grawerki laserowej. Z tego względu zakład jest zastawiony dziesiątkami stanowisk do grawerowania laserowego. Czynności wykonywane przez pracowników są powtarzalne, a podczas grawerowania emitowany jest silny zapach. Wyposażenie do grawerowania korzysta także z różnych interfejsów komunikacyjnych ze względu na różne modele i odmiennych producentów. Jak wprowadzić robota w niewielkiej przestrzeni, by zastąpić ludzkich pracowników, lecz jednocześnie uwzględnić załadunek i rozładunek materiałów na różnych stanowiskach? Roboty przemysłowe wraz z ogrodzeniami ochronnymi nie są w stanie wykonać tych czynności w tej samej przestrzeni. Ponadto, konieczne jest także zapewnienie miejsca do przeprowadzania regularnej konserwacji grawerek i pozostałego wyposażenia. Z tego względu zastosowanie w tym stanowisku tradycyjnego robota nie ma racji bytu, a lekkie roboty współpracujące są niezaprzeczalnie lepszym rozwiązaniem. 

03 Rozwiązanie

Robot współpracujący EC66 o udźwigu 6 kg jest w stanie zaprezentować swoje zalety w tym projekcie: 1. Gwarantowana przestrzeń i praktyczność; 2. Stanowisko robocze kobota jest lekkie i niewielkie, dzięki czemu możliwa jest jego szybka zmiana; 3. Robot współpracujący jest wyposażony we własny interfejs, komunikację sieciową, magistralę, a także wejścia i wyjścia analogowe oraz cyfrowe, pozwalające na szybką i elastyczną integrację między urządzeniami, ułatwiając automatyzację i zachowanie wydajności, a także poprawiając stabilność systemu. Choć wydajność robocza na jednostkę jest niższa niż przy obsłudze ręcznej, ogólna przepustowość produkcji jest zachowana, gdy uwzględni się łączne godziny pracy.

  • Wybrano robota współpracującego ELITE EC66, cechującego się bezpieczeństwem i niskim poborem energii
  • Każdy EC66 odpowiada za załadunek i rozładunek 2 grawerek laserowych
  • Dwustanowiskowy podnośnik tacy, dwupozycyjny mechanizm ssawny
  • Zintegrowana podstawa na wyposażenie pozwala na prostą konserwację i usuwanie błędów
    W tym scenariuszu głównymi zaletami zastosowania robotów współpracujących jest elastyczne rozstawienie, wysoka zdolność adaptacji, niskie wymogi dotyczące instalacji oraz otwarte interfejsy. W porównaniu do tradycyjnych robotów, wprowadzenie cobotów nie wymaga zmiany układu istniejącej linii produkcyjnej i zajmuje jedynie 1 – 1,5 stanowiska.
    * Uwaga: Ze względu na ograniczenia możliwości publikacji zdjęć z produkcji w branży 3C, spójrzmy na video na analogiczne zastosowania.